
winski
Tomasz
'
Joga Kundalini
Hipnoza
ASTROLOGIA

Hipnoza i terapia hipnozą
Hypnos - to był mityczny grecki bóg snu. Miał on syna Morfeusza, który poszedł w ślady swojego ojca i został bogiem marzeń sennych. Dlatego „hypnos” w języku starogreckim oznacza „sen”, co sugeruje, zresztą mylnie, że hipnoza jest stanem snu.
Hipnoza nie jest snem, jest stanem umysłu, którego każdy z nas doświadcza spontanicznie, często wiele razy w ciągu dnia: kiedy oglądamy w kinie film lub kiedy czytamy książkę – tak to nas wciąga, że doświadczamy tych samych emocji i wrażeń, których doświadczają bohaterowie filmu. Lub wtedy, kiedy zamyślimy się i dajemy upust naszej wyobraźni i fantazji, podróżując w zupełnie inne miejsca.
Popularne wyobrażenie o hipnozie jest najczęściej zupełnie błędne, ponieważ większości ludzi kojarzy się ona z czymś niebezpiecznym, ze strachem przed utratą kontroli nad tym, co robimy i co się wokół nas dzieje. To przekonanie bierze się w dużej mierze stąd, że kojarzymy hipnozę głównie z tzw. hipnozą sceniczną, gdzie ochotnicy wykonują na scenie, przed publicznością, różne sugestie hipnotyczne, mające za cel stworzyć zabawne przedstawienie. Także w filmach, tego fenomenu ludzkiego umysłu używa się zwykle dla stworzenia zabawnej fabuły. Jednym z moich ulubionych filmów Woody Allena jest „Klątwa Skorpiona”, gdzie główny bohater napada na banki. Dzieje się to w taki sposób, że odbiera tajemniczy telefon, po którym zapada w trans, rabuje bank i oczywiście o tym nie pamięta. To tworzy zabawną fabułę, ale nie ma nic wspólnego z tym, czym na prawdę jest hipnoza.
Pisząc o hipnozie scenicznej celowo użyłem słowa „ochotnicy”, ponieważ osoby, które uczestniczą w takim show i decydują się wyjść na scenę, poddają się tej zabawie dobrowolnie, żeby się dobrze bawić i zarazem przeżyć coś ciekawego. Ja sam uczestniczyłem w pokazach hipnozy scenicznej – jako obserwator, a także jako taki właśnie ochotnik. I mogę z własnego doświadczenia potwierdzić, że nie jest możliwe zmuszenie człowieka w stanie transu hipnotycznego do zrobienia czegokolwiek wbrew jego woli i czegoś, co jest sprzeczne z jego systemem wartości lub przekonaniami.
Termin „hipnoza” został po raz pierwszy użyty ok. 160 lat temu przez szkockiego lekarza, James’a Braid’a, który używał tego fenomenu przy leczeniu swoich pacjentów. Hipnozę można używać jako metodę leczenia różnych dolegliwości i problemów fizycznych i psychicznych. W wielu krajach na świecie hipnoterapia jest uznaną metodą terapeutyczną. W Niemczech, u naszych zachodnich sąsiadów hipnoza jest popularną techniką w gabinetach stomatologicznych jako alternatywna metoda uśmierzania bólu.
Leczenie hipnozą, poprzez zmieniony stan świadomości, jest w rzeczywistości jedną z najstarszych metod znanych ludzkości. I w takiej czy w innej formie jest obecne praktycznie w każdej kulturze na świecie. Jednak, chociaż stosowanie hipnozy i zmienionych stanów świadomości znane jest od tysięcy lat, to na obecnym poziomie wiedzy i przy obecnym stanie nauki, my ludzie mamy ciągle bardzo ograniczoną wiedzę o tym, jak działa ludzki mózg i ludzki umysł. Trudno jest wiec określić jednoznacznie czym hipnoza jest. Naukowcy i sami hipnoterapeuci mnożą na ten temat teorie. Łatwiej jest definiować hipnozę poprzez pryzmat jej efektów, niż przez to, czym jest.
Dla mnie osobiście hipnoza, to jedna z najdoskonalszych i najbardziej efektywnych technik terapeutycznych i najlepszych technik dostępu do nieograniczonego potencjału ludzkiego umysłu. Twierdzę to z perspektywy jogina, który praktykuje jogę regularnie od dwudziestu kilku lat. Widzę jej efekty u siebie i u innych, i doświadczyłem sam, a także na przykładzie moich uczniów tego, jak joga potrafi dobroczynnie wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne. Potrafi zmienić życie. Jednak przyznam, że odkąd doświadczyłem hipnozy i pracuję jako hipnoterapeuta, to ciągle nie przestaje mnie zadziwiać jej skuteczność. W jodze potrzebna jest systematyczność i konsekwencja. Bierzemy jakaś technikę jogiczną i praktykujemy ją codziennie, regularnie, i efekty tej praktyki przychodzą z czasem – po kilku miesiącach, inne po latach praktyki. Jeśli chodzi o hipnozę, to niektóre problemy możemy rozwiązać już w trakcie kilku sesji, a czasem nawet na jednej sesji hipnoterapii.
Reasumując, czym hipnoza jest dla mnie? Jest to zmieniony stan świadomości. Podczas hipnotycznego transu następuje asocjacja do wnętrza człowieka i do jego problemu, oraz dysocjacja od czynników zewnętrznych, przez co osłabiona jest krytyczna funkcja ludzkiego umysłu, a dzięki temu można dokonać korzystnych dla klienta zmian. Te zmiany są możliwe dlatego też, że są pożądane, akceptowane przez klienta, a więc ważna jest chęć, nastawienie do zmiany, do podążania za wskazówkami.
Zastosowania terapii hipnozą są praktycznie nieograniczone. Stosuje się ja m.in. do:
- eliminacji bólu tymczasowego i chronicznego,
- znieczulenia ogólnego i miejscowego w trakcie operacji i porodów,
- przygotowania do operacji i przyspieszenia rehabilitacji po jej odbyciu,
- wzmacniania pewności siebie i poczucia własnej wartości,
- poprawy motywacji i szybszej realizacji celów,
- rozwijania zdolności komunikacyjnych interpersonalnych i intrapersonalnych,
- rozwiazywania problemów w relacjach,
- poprawy koncentracji,
- wzmacniania pamięci,
- poprawy stanu zdrowia w każdym zakresie,
- relaksacji i usuwania skutków stresu,
- zwalczania lęków, fobii,
- pokonywania problemu prokrastynacji (tendencji do nieustannego przekładania pewnych czynności na później),
- zmiany negatywnych myśli, niekorzystnych reakcji emocjonalnych i wzorców zachowań,
- leczenia stresu pourazowego,
- eliminacji bezsenności,
- uwalniania od nałogów i niekorzystnych nawyków,
- leczenia otyłości i zaburzeń odżywiania,
- osiągania szczytu formy sportowej,
- wydobywania pełni potencjału w pisaniu, sztuce i innego typu zajęciach wymagających kreatywności,
- szeroko pojętego samorozwoju.
Zwykle proponuję serię 4 - 8 sesji, w odstępie jednego lub dwóch tygodni, po to, żeby zbudować zaufanie pomiędzy mną i klientem, a także zintegrować w pełni korzystne zmiany, które następują. Jeśli dany problem uda się rozwiązać na pierwszej sesji, wtedy na pozostałych sesjach pracujemy nad innymi tematami.
Pojedyncza sesja hipnozy jest w cenie 800 zł.
Lub pakiet 4 sesji płatny z góry 2500 zł.
Sesja zwykle trwa 1,5-2 godziny.
Zapraszam do kontaktu i umówienia się na sesje do mojego gabinetu w Warszawie lub także online (przez internet). W języku polskim, rosyjskim lub angielskim.